Teknoloji

Kompozit Malzemeler

Kompozit Malzemeler

Kompozit malzemeler tanim olarak iki veya daha fazla malzemenin makro seviyede birlesimiyle olusturdugu yeni ve daha üstün özelliklere sahip malzemelerdir.

Kompozit malzemeler esas olarak matris ve takviye malzemesi olmak üzere iki bilesenden meydana gelirler. Polimer Matris Kompozit Malzemeler(PMC)'de matris olarak polimer reçine ve takviye malzemesi olarak fiber kullanilmaktadir.

Polimer Kompozit Malzemeleri kabaca fiber takviyeli ve partikül takviyeli kompozit malzemeler olarak siniflandirilabilir. Fiber takviyeli kompozit malzemeler, sürekli ve süreksiz fiber olmak izere ikiye ayrilmaktadir. IZOREEL Kompozit ürünlerinde fiber takviyeler kullanmaktadir.

Polimer Kompozitlerde fiber bileseni yapiya gelen yükleri tasimaktadir. Matris fazi temel olarak malzeme bütünlügünü ve gelen yüklerin fibere iletimini saglar. 

Yapilarda, çelik, aluminyum gibi geleneksel malzemelerin yerine kullanildiginda, kompozit malzemeler daha hafif ve daha dayanikli sistemlerin kurulmasina olanak tanimaktadir.

Bu malzemeler, basitçe farkli malzemelerin kombinasyonu olarak düsünülebilecegi için, uygulama zorluklarina göre degistirilebilir özellikler sunarak, en uygun çözümleri yaratmaktadir. 

 

Kompozit malzemelerin avantajlarina göz atin

Üretim Teknolojimize göz atin

Yayinlara göz atin